انواع ترمووود - هاست رایگان مگفا
فست سئو
خرداد ۷, ۱۳۹۶
انجام پروژه فولاد و بتن به شکل اصولی
آبان ۷, ۱۳۹۶

انواع ترمووود

چوب ترمو در حالت کلی به ۲ دسته نرم چوب (Soft wood) و سخت چوب (Hard wood) تقسیم می گردد. چوب ترمووود چوبی مقاوم در برابر آب و گرد و خاک و اشعه ماورائ بنفش خورشید می باشد. برای مقاوم کردن این چوب و همچنین زیبایی آن استفاده از پوششی از واکس با پایه آبی، لاک الکل، رنگ یا روغن توصیه می شود که این کار تضمین کننده عدم نیاز به نگهداری برای مدت طولانی نیز می باشد. چوب های ترمو در انواع گونه های چوب کاج، نوئل، ون و ایروکو عرضه می شوندو برای مصارف کاربرد های داخلی در ساختمان و همینطور برای استفاده در نمای چوبی ساختمان بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. چوب ترمووود در حالت کلی به ۲ دسته نرم چوب (Soft wood) و سخت چوب (Hard wood) تقسیم می گردد.

Thermowood-In-Garden

نرم چوب ها (Soft wood):

این چوب ها دارای چگالی یا فاصله مولکولی کمتری نسبت به سایر چوب ها هستند و برخلاف نامشان چوب های نرم و شکننده ای نمی باشند. نرم چوب ها به علت نداشتن گره های مرکزی از بافت خاصی برخوردار هستند که بسیار زیبا می باشد. نرم چوب ها به علت چگالی کمتر سبک بوده، ارزان هستند و به علت بافت زیبایشان اگر ترمو شده باشند و شرایط چوب ترمو را داشته باشند به منظور نمای چوبی گزینه خوبی به حساب می آیند. چوب های نرم جزو بازدانگان و چوب های سخت جزو نهاندانگان هستند

چوب های نرم اغلب از درختان اصطلاحاً همیشه بهار مانند سرو، صنوبر (Spruce ) و کاج (Pine) به دست می آیند. درختان کاج فنلاند از بهترین انواع چوب های کاج در جهان هستند.

 اصلاح همیشه بهار به سبب این است که پوشش سبز برگ های این درختان درطول سال باقی است و در فصول سرما از بین نمی رود.  رنگ چوب این درختان ، روشن، زرد رنگ و یا مایل به قرمز است. آب و هوای مخصوص منطقه نیمه قطبی فنلاند به شکلی است که زمستان های بلند و تابستان های کوتاه دارد. به علت کوتاه بودن تابستان درختان تنها ۲ ماه از سال فرصت رشد دارند تا فقط به سمت آفتاب و مستقیم حرکت کنند. در تابستان ها شرایط ایده آلی برای یک جنگل قطبی وجود دارد و رطوبت خاک بسیار بالاست. در نتیجه درختان بسیار صاف و مستقیم به طور عمودی رشد می کنند. این امر باعث می شود درختان کاج فنلاندی بسیار مناسب برای تهیه چوب باشند. بیشتر درختان خانواده کاج سریع و مستقیم رشد می کنند، در نتیجه چوب های آن ها که چوب نرم نامیده می شود و معمولاً ارزان تر از چوب های سخت است.

thermowood-finland

سخت چوب ها (Hard wood):

با وجودی که چوب های سخت به علت بافت خاصشان، زیبا، دارای تنوع، بافت و الگو های رگه ای مختلف هستند که نماهای چوبی زیبایی دارند و نجارها علاقه مند به کار با چوب های سخت می باشند ولی مشکلی که مصرف درختان با چوب سخت را محدود می کند، قیمت آن ها است زیرا وسایلی که از برخی از گونه های این نوع درختان ساخته می شوند گران هستند. سخت چوب ها ،به علت قیمت بالا و وزن بیشتر نسبت به چوب های نرم کمتر در نماهای چوبی کاربرد دارند.

سخت چوب ها ، چوب های مربوط به درختان در زمستان برگریز و پهن برگ هستند. برگ های جدید این درختان در بهار رشد می کند. داشتن آوندهای بزرگ ویژگی  چوب‌های سخت است که مشهورترین آن ها چوب ون یا Ash می باشد. انواع دیگر آنان شامل چوب گردو، صنوبر، بلوط، افرا، ماهون، گیلاس، زبان گنجشک است. برخی از سخت چوب ها مثل چوب بلسان بنفش برزیلی، را به علت نایاب شدن به سختی می توان یافت زیرا بدون برنامه مدیریت و نگرانی از احتمال انقراض شان بریده می شوند. این نه تنها ضایعه ای برای محیط زیست است، بلکه قیمت این چوب ها را نیز به شدت بالا می برد. تا حد ممکن سعی شود تا برای حمایت از درختان جنگلداری پایدار(مزارع درخت تجاری که عرضه چوب در آنها تضمین شده است) ، چوب را از جنگل های با رویش پایدار خریداری گردد.

کاربرد چوب های ترمو گونه های نرم و سخت در نماهای چوبی بستگی ویژه به طرح دارند. و معماران ساختمان تعیین کننده ترین افراد در انتخاب گونه چوبی مناسب برای نمای چوبی می باشند. از این چوب ها برای کف سازی یا و پارکت چوبی نیز بسیار توصیه می شوند.

1 دیدگاه

  1. سلام
    لطفا از موارد استفاده ترموود در محیط داخل منزل نیز بنویسید
    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *